W tym miejscu pojawią się treści nadesłane przez odwiedzających stronę „Terapia osób uzależnionych i ich bliskich”. Zakładamy, że będą to psychoterapeuci pracujący w obszarze uzależnień. Ale mogą to być również inni, chętni do podzielenia się swoimi refleksjami w kwestii szeroko pojętego problemu nałogowości w naszych czasach.

Zapraszamy Państwa do podjęcia próby napisania recenzji książki, artykułu, filmu, bądź innego wytworu ludzkiego umysłu o tematyce uzależnień, nałogów, owładnięcia, obsesji itp.

Recenzją może być po prostu refleksja na temat przeczytanego, obejrzanego, usłyszanego dzieła, jakaś forma krytyki, wypowiedzi, odniesienia się.

Zależy nam na jakości, więc pisząc swoje teksty, prosimy o zastosowanie się do wytycznych zawartych w belce „zasady publikacji”

„Trauma: Wieloaspektowy wpływ na jednostkę” agata piasecka

7 marca 2024
Trauma, będąca skutkiem zarówno doświadczeń emocjonalnych, jak i fizycznych, wywiera kompleksowy wpływ na funkcjonowanie jednostki. Obejmuje ona psychiczne, emocjonalne i fizyczne aspekty, wynikające z różnorodnych sytuacji, takich jak wypadki, przemoc, utrata bliskiej osoby czy doświadczenia wojenne. Analiza neurobiologii traumy koncentruje się na zrozumieniu, w jaki sposób traumatyczne przeżycia oddziałują na struktury i funkcje mózgu. Obronne…

Mariusz Szokaluk, Praca terapeutyczna z emocjonalnością Pacjentów Ukraińskich

5 marca 2024
      Chciałbym się podzielić pewnym krótkim wątkiem ze swojej pracy psychoterapeutycznej, na jaki ostatnio zwracam intensywniej uwagę i co mnie bardziej interesuje i porusza.     Otóż coraz częściej trafiają do mnie do terapii pacjenci pochodzenia ukraińskiego. Osoby te nie zgłaszają się tylko z problem uzależnienia ( chociaż tacy pacjenci też są ). Znaczna większość tych…

Piotr J. Lange, recenzja artykułu Katarzyny Czerwonki pt. “PTSD i C-PTSD a uzależnienia”

9 stycznia 2024
Artykuł pani Katarzyny Czerwonki z czwartego numeru kwartalnika „TERAPIA osób uzależnionych i ich bliskich" pt.: ”PTSD i C-PTSD a uzależnienia” wnikliwie poruszakwestie związane z tematem uzależnień oraz roli traumy. Czytałem ten artykuł z zainteresowaniem, ciesząc się tym momentem, jak czyta się coś, z czym w pełni sięzgadzamy, aż chce się wykrzyknąć: "Tak, też tak myślę!"…

Agnieszka Krzysztoń, Recenzja książki „Diabeł którego znasz”

20 września 2023
Psychiatria sądowa bez tajemnic „Diabeł którego znasz” to książka, która zaciekawia już samym tytułem. Autorką jest dr Gwen Adshead, która jest psychiatrą i psychoterapeutką pracującą w Wielkiej Brytanii. Książkę tę pomagała pisać Eileen Horne, współpracująca z dr Adshed psychoterapeutka. Bohaterami tej lektury są głównie pacjenci, którzy zostali skierowani przez sąd na leczenie psychiatryczne. Znajdziemy tu…

„Jest ok, to dlaczego nie chcę żyć” Karolina Delura

21 marca 2023
„Jest ok, to dlaczego nie chcę żyć” Ta książka to zbiór wywiadów z osobami, które doświadczyły depresji. Małgorzata Serafin i Marek Sekielski zadają pytania tak, aby odsłonić to, co w codziennych rozmowach zwykle ukrywamy, to czego się wstydzimy, a jest tak bardzo ludzkie. Dojście do tego, że ta trudna codzienność to depresja, czasem wymaga lat.…

Leczenie przymusowe

19 lutego 2023
    Nazywam się Mariusz Szokaluk. Od kilkunastu lat wykonuje zawód specjalisty psychoterapii uzależnień, oraz psychoterapeuty. Postanowiłem się podzielić pewnym obszarem ze swojej pracy zawodowej, być może ktoś skorzysta z takiego sposobu myślenia czy postępowania terapeutycznego. A może ktoś inny to przeczyta i odniesie to do własnego życia i własnych trudności z jakimi akurat się mierzy…

“Terapia w kajdankach” Joanna Lida

8 lutego 2023
„Terapia w kajdankach” Chciałabym krótko podzielić się moimi nowymi doświadczeniami pracy na oddziale terapeutycznym dla osób uzależnionych w warunkach Zakładu Karnego. Od kilkunastu lat pracuję z osobami uzależnionymi, na różnych etapach ich drogi i w różnych miejscach, jednak praca za kratami generuje specyficzne warunki i specyficznego klienta. Inności tej doświadcza się od wejścia na teren…
28 czerwca 2021