Agnieszka Krzysztoń, Recenzja książki „Diabeł którego znasz”

Psychiatria sądowa bez tajemnic „Diabeł którego znasz” to książka, która zaciekawia już samym tytułem. Autorką jest dr Gwen Adshead, która jest psychiatrą i psychoterapeutką pracującą w Wielkiej Brytanii. Książkę tę pomagała pisać Eileen Horne, współpracująca z dr Adshed psychoterapeutka.

Bohaterami tej lektury są głównie pacjenci, którzy zostali skierowani przez sąd na leczenie psychiatryczne. Znajdziemy tu też kilka opowieści o osobach skazanych i umieszczonych w zakładach karnych, które przygotowują się do wyjścia na wolność lub dopiero co w tej wolności próbują się odnaleźć po długiej przerwie.

Historie, które opisuje dr Adshead w przejrzysty i ciekawy sposób ukazują ogromne znaczenie wczesnych doświadczeń w relacjach z bliskimi. Pokazują jak brak jakości w tych relacjach wpływa na tworzenie się bólu, cierpienia, niezaspokojonego pragnienia przyjęcia, bliskości, jak przez te braki powstają kryzysy psychiczne i często w związku z nimi pojawia się okrucieństwo i przemoc.

W odróżnieniu od innych autorów książek w tym temacie, którzy swoich bohaterów przestawiają przez pryzmat ich brutalnych czynów, dr Adshead opisuje proces terapeutyczny pacjentów, jako osób, których historia jest dla nas spójna i zrozumiała. Tym, co jeszcze różni tę książkę od innych związanych z psychiatrią sądową, jest ogromna uważność, delikatność, wrażliwość w kontakcie i opisywaniu pacjentów. Ciekawe są także opisy wymiany refleksji różnych członków zespołów terapeutycznych i waga jaką odgrywa współpraca w tych zespołach.

W książce tej możemy znaleźć wiele ciekawych badań dotyczących roli więzi, postrzegania agresji przez społeczeństwo, postaw pacjentów psychiatrycznych itp. 

W „Diabeł którego znasz” możemy przeczytać historię o stalkingu, o sprawcach przemocy seksualnej, piromanii, różnych niebezpiecznych żądzach, ciężkich zaburzeniach psychicznych. Przed każdą z tych diagnoz stoi człowiek, jego dzieciństwo i okrucieństwo, którego doświadczył. Myślę, że to ciekawa pozycja dla terapeutów, lekarzy, psychologów, która przypomina o tym, by w każdej historii szukać człowieka i przyjąć go takim, jaki jest.

Agnieszka Krzysztoń